ÜST MENÜ

Dünyada artık daha çok insan sigaranın zararlarına karşı uyarılıyor ama tütün sanayinin müdahaleleri devam ediyor

Fotoğraf:  WHO

Fotoğraf: WHO

Tütün kullanımı nedeniyle ortaya çıkan hastalıklar ve ölümlere karşı alınan önlemlere rağmen, tütün sanayi ülkelerin hayat kurtarıcı ve maliyeti düşürücü müdahaleleri hayata geçirme girişimlerini zorlaştırıyor.

Birleşmiş Milletler’in Genel Merkezi New York’ta Sürdürülebilir Kalkınma Üst Düzey Siyasi Forumu devam ederken açıklanan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) raporuna göre Dünyadaki ülkelerin üçte birinin tütün kullanımını izleyen kapsamlı sistemleri var. Aynı rakam 2007 yılında dörtte bir olmasına rağmen hükümetlerin bu çalışma alanına öncelik vermeleri ve fonlamaları gerekiyor.

Rapora göre Dünya nüufsunun yüzde 60’ı yani 4.7 milyar insan DSÖ’nün Tütün Kontrolü Çerçeve Konvansiyonunda yer alan en az bir tütün kullanımı kontrolü uygulaması ile korunuyor. Bu uygulamalar arasında sigara içilmeyen alanlar ilan edilmesi ve tütün ürünlerinin reklamına getirilen yasaklar yer alıyor.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanım Ghebreyesus raporun önsözünde birlikte çalışılırsa sigara ve diğer tütün mamülleri kullanımı nedeniyle ortaya çıkan, bunlar kullanılmasa önlenebilecek olan hastalıklardan milyonlarca insanın ölmesini engellemenin mümkün olduğunu, böylelikle sağlık hizmetlerinden milyarlarca dolar tasarruf yapılabileceğini belirtti. Ghebreyesus, ülkeleri Tütün Kontrolü Çerçeve Konvansiyonundaki tüm maddeleri ulusal tütün kontrol programları ve politikalarına dahil etmeye çağırdı.

Bloomberg tarafından finansmanı sağlanan rapor hükümetlerin tütün sanayinin hükümetlerin politikalarına müdahalelerini sistematik olarak izlemelerinin tütün sanayiinin taktiklerine ışık tutarak halk sağlığını koruduğuna işaret ediyor.

Tütün sanayiinin uyguladığı taktikler arasında tütün sanayinin ekonomik öneminin abartılması, kanıtlanmış bilimsel gerçekleri yalanlamak ve hükümetlere göz dağı vermek için davalar açmak yer alıyor.

Tütün kullanımının kontrol edilmesi 2030 Sürdürülebilir Kalkınma gündeminin önemli bir hedefini oluşturuyor.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb