ÜST MENÜ

Ekvador Dışişleri Bakanı, şair Espinosa BM Genel Kurulunun dördüncü kadın başkanı olarak görev yapacak

 

Espinosa (solda), seçimi kazanmasının takiben 72. Dönem Genel Kurul Başkanı Miroslav Lajčák ve Sekreter António Guterres tarafından tebrik ediliyor. BM/Loey Felipe

Espinosa (sağda), seçimi kazanmasının takiben 72. Dönem Genel Kurul Başkanı Miroslav Lajčák (ortada)  ve Sekreter António Guterres tarafından tebrik ediliyor. BM/Loey Felipe

 

Birleşmiş Milletler BM) Genel Kurulu 5 Haziran’da yapılan oylama ile Ekvador Dışişleri Bakanı María Fernanda Espinosa Garcés’i 73. Dönem Genel Kurul başkanlığına seçti.  Espinosa, 2006 yılından bu yana söz konusu göreve seçilen dördüncü kadın başkan olacak.

Honduras’ın BM Nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mary Elizabeth Flores Flake ile yarışan Espionsa 128 aldı. Flake’in oyları ise 62’de kaldı.

Espinosa, seçimi takiben yaptığı konuşmada Latin Amerika ve Karayipler’den Genel Kurul Başkanlığına seçilen ilk kadın olduğunu hatırlattı ve başkanlığı süresince kapısının herkese açık olacağını, görevini tarafsızlık ve açıklık ilkelerine göre yürüteceğini belirtti.

Genel Sekreter António Guterres de törende yaptığı konuşmada, Espinosa’nın “günümüz küresel sorunlarının çözümü için işbirliğine ihtiyaç duyulduğunu bilen” deneyimli bir diplomat ve politikacı olduğunu söyledi.

Espinosa daha önce Ekvador Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Doğal Varlıklar Koordinasyon Bakanlığı görevlerinde bulundu.

Espinoza daha önce ayrıca, Ekvador’un BM Nezdindeki ilk kadın Daimi Temsilcisi görevini de yürüttü.

Guterres, “Sizin insan hakları, yerli kadınlar ve iklim değişikliği konularında uluslararası kuruluşlarda yapılan müzakereler konusundaki birikiminiz, BM gündeminin daha ilerilere götürülmesinde Genel Kurula yardımcı olacaktır” dedi.

72. Dönem Başkanı Miroslav Lajčák da konuşmasında Espinosa’yı tebrik etti. Daha önce sadece 3 kadın başkanın görev yaptığını hatırlatan Lajčák, Genel Kurulun kadın erkek oranlarının dengelenmesi konusunda daha fazla çalışmasının gerektiğini belirtti.

Daha önceki dönemlerdeki kadın Genel Kurul Başkanları sırasıyla şunlardan oluşuyor: Vijaya Lakshmi Pandit (Hindistan, 1953); Angie Elisabeth Brooks (Liberya, 1969) ve Sheikha Haya Rashed Al Khalifa (Bahreyn, 2006).

BM Genel Merkezi’nde basın mensuplarına konuşan Espinosa, BM’nin “her geçen gün daha doğru, daha verimli, daha şeffaf ve daha demokratik bir örgütlenme” yönünde “sağlam adımlarla” ilerlediğini söyledi ve “193 Devlet ile el ele verip çalışacağım” dedi.

Espinoza, 18 Eylül’de devralacağı görev süresince öncelikleri arasında BM reformu, küresel göç ilkeleri sözleşmesi, kalkınma girişimlerinin mali kaynakları konusundaki Addis Ababa gündeminin uygulanması olacağını belirtti.

Espinosa, gündeminin ana konuları arasında ayrıca iklim değişikliği, istihdam, eşitsizlikler ve Filistin halkının hakları dahil olmak üzere Ortadoğu barışının olacağını ifade etti.

Genel olarak bölgesel gruplar tek bir aday belirleyerek Genel Kurula sunuyor. Ancak, bu yıl Latin Amerika ve Karayipler grubu tek bir aday üzerinde anlaşamayınca, Espinosa ve Flake arasında bir seçim yarışı yaşandı.

Yeni oluşturulan şeffaflık uygulaması kapsamında her iki aday seçilmeleri halinde uygulayacakları vizyonu üye devletlerle paylaştı.

Genel Kurul, 193 üye devletin temsil edildiği ana istişare organıdır. Tüm üye ülkelerin birer oy hakkı bulunan temsilcilerinden oluşur. Barış ve güvenlik, yeni üyelerin katılımı, bütçe gibi önemli konuları BM Anlaşması çerçevesinde ele alır.

Genel Kurul’da üye devletlere alfabetik sıraya göre oturma düzeni uygulanıyor, ancak her oturumda, salondaki ilk sıraya hangi ülkenin oturacağını kura aile Genel Sekreter belirliyor. Bu yıl Genel Sekreter tarafından çekilen kura sonucu, 73. Dönemde ilk sıraya oturma hakkını Mali kazanmış bulunuyor. 

 

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb