ÜST MENÜ

FAO poster yarışması için başvurular başladı

Kazanan posterler Milano’daki Expo 2015’te sergilenecek

Açlığın sona erdirilmesi için son zamanlarda dünya çapında bir çaba harcanarak gelişme kaydedildi fakat bu yeterli değil; birçok insan hala açlıkla mücadele ediyor ve aşırı yoksullukla boğuşuyor. FAO’nun Dünya Gıda Günü poster yarışmasının bu seneki ana fikri “sosyal koruma” temasıyla bu temel üzerinde yükseliyor.

faoposter

Her yıl düzenlenen yarışma 5 ve 17 yaş arasındaki tüm çocuk ve gençlere açık. Kazanan posterler, Milano’daki Expo 2015’in bir parçası olacağı için önceki yıllardan daha fazla insanla buluşma şansına sahip olacaklar. Yarışma için son başvuru tarihi ise 30 Eylül.

Sosyal koruma ne anlama geliyor?

Dünyadaki birçok insan iklim değişikliği, doğal felaketler ve silahlı çatışmalar gibi nedenlerden dolayı yıkımlara maruz kalıyor. Bu durumdan en çok etkilenenler ise çoğunlukla kırsalda yaşayan, yoksul ve dışlanmış gruplar. “Sosyal koruma” tedbirleri, en dayanıksız gruplara bir koruma kalkanı oluşturararak bu grupların daha kolay ayağa kalkmalarını ve toparlanmalarını sağlıyor.

Sosyal koruma yoksul ve dayanıksız grupların gelirlerini, yeteneklerini ve haklarını iyileştirerek onlara destek sağlayacak programlar olarak tanımlanıyor. Dünyadaki bazı sosyal koruma örnekleri ise şunlar:

· Gıda kaynağı olarak aile çiftçilerinden temin edilen, okullardaki kahvaltı ve öğle yemekleri
· Eğitim
· Kamusal projelerde iş olanakları
· Küçük bütçeli hibeler
· Sosyal güvenlik
· Doğrudan para transferleri

Sosyal koruma tek başına bir faaliyet alanı olarak değil, tarım, kırsal kalkınma, halk sağlığı, eğitim ve gıda sistemlerini de içine alan bir programlar bütünü olarak tanımlanıyor.

Başvurular 30 Eylül’e kadar poster yarışmasını web sayfasından yapılabilir. Kazananlar 16 Ekim Dünya Gıda Günü’nde duyurulacak.

Posterler FAO’nun websitesinde yayınlanacak, seçilen en iyiler ise BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un Dünya Gıda Günü’nü kutlamak için katılacağı Expo Milano 2015’te sergilenecek.

2015 FAO’nun 70. kuruluş yıldönümü olduğundan dolayı tüm ödül kazananlar aynı zamanda bir hatıra madalyası alacak.

· Sosyal korumada Afrika örneği: http://bit.ly/1fCiOSo
· Öğrenci ve öğretmenler için: Sosyal Koruma nedir?: http://bit.ly/1HpXSog
· 2014’te Aile Çiftçiliği temasıyla kutlanan Dünya Gıda Günü’nde kazanan posterler:  http://bit.ly/1tjvSAHTasarım ve Yazılım : BodhiWeb