ÜST MENÜ

Felluce’den kaçanlar için BM acil yardım fonundan 15 milyon Dolar ayrıldı

felluceBirleşmiş Milletler’in kısa adıyla CERF olarak bilinen acil müdahale fonundan 15 milyon Dolar Irak’ın Felluce kentinden kaçanlara acil yardımda kullanılacak.

Birleşmiş Milletler İnsani işler ve Acil Yardım Koordinatörü Stephen O’Brien konuyla ilgili yaptığı açıklamada çatışmalar ve askeri operasyonların sürdüğü Felluce’den kaçan insanların hemen “bu dakika” içinde acil yardıma ihtiyaçları olduğunu, durum bir insani felakete dönüşmeden harekete geçilmesi gerektiğini ancak CERF’den sağlanacak olan fonların ihtiyacın ancak küçük bir kısmını karşılayabileceğini söyledi.

O’Brien donörlere CERF fonunu güçlendirmek üzere acilen destek sağlamaları için çağrı yaptı.

Birleşmiş Milletler’in İnsani İşler Koordinasyon Ofisi OCHA geçen aydan bu yana Felluce’den 85 bin kişinin şehri terketmek zorunda kaldığını belirtiyor. Kentte kalanların ise acil olarak gıda, tıbbi malzeme, elektrik ve içme suyuna ihtiyacı var. Hava sıcaklığının 40 dereceyi aştığı ve artmaya devam ettiği bölgede temiz içme suyuna erişim yok. OCHA kolera salgını olabileceği yönünde uyarıyor. Sağlanan yardımla hastalıkların yayılmasının önlenmesi için hijyen ve sanitasyona yönelik çalışmalar yapılacak.

OCHA CERF fonundan Uluslararası Göç Örgütü, UNICEF, UNFPA, UNHCR ve WHO gibi Irak’ta çalışmaları sürdüren BM insani yardım kuruluşlarının faydalanacağını bildirdi.

Irak güvenlik güçlerinin Felluce’yi İŞİD’den geri almak amacıyla başlattığı askeri operasyon 22 Mayıs tarihinde başlamış ve insanlar öncelikle Felluce çevresinden bölgeyi terketmeye başlamıştı ancak Haziran ayı başından bu yana Felluce’nin kent merkezinden de insanlar kenti terkediyorlar ve kaçanların sayısı gün geçtikçe artıyor.

OCHA, kentten kaçarken boğulan, yaralanan veya keskin nişancılar tarafından öldürülen vakalar olduğunu bildiriyor. Felluce’nin içinde kaç sivilin kaldığı tam olarak bilinmezken BM kaynakları hala binlerce ailenin kentin içinde olabileceğini belirtiyor.

Felluce’yi terketmek zorunda kalanların büyük çoğunluğu kentin 20 km güneyinde yer alan ve Irak Hükümeti ve ortaklarının çadırlar kurduğu Ameriyat El Felluce’ye ulaştılar. Ancak bu kampların kapasitesini doldurduğu belirtiliyor. Irak Hükümeti ve ortakları yeni kamplar kurmak üzere çalışıyorlar.

Felluce’den doğuya doğru kaçanlar ise okullar ya da El Ahal kampında kalıyorlar.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb