ÜST MENÜ

Genel Sekreter Guterres: Birlik içinde bir Avrupa, güçlü BM’nin temel direğidir

BM Genel Sekreteri António Guterres Strasbourg’daki Avrupa Parlamentosunda konuşuyor. Arkasında Avrupa Parlamentosu başkanı Antonio Tajani görülüyor. Fotoğraf: European Union 2017- Kaynak: EP

BM Genel Sekreteri António Guterres Strasbourg’daki Avrupa Parlamentosunda konuşuyor. Arkasında Avrupa Parlamentosu başkanı Antonio Tajani görülüyor. Fotoğraf: European Union 2017- Kaynak: EP

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres barışı korumaya desteğinden insan haklarının korunmasına, ihtilafların çözümlenmesinden, sürdürülebilir kalkınma gündeminin ilerlemesine ve iklim değişikliği ile mücadeleye kadar Avrupa Birliği’nin BM’ye katkılarının çok önemli olduğunu vurguladı.

Strasbourg’daki Avrupa Parlementosu’nda konuşan Guterres “Güçlü ve birlik içinde bir Avrupa kesinlikle güçlü ve etkili bir Birleşmiş Milletler’in temel direğidir” ifadesini kullandı.

AB’nin çok taraflılığa bağlılığı ve kalkınma işbirliği ve insani yardımlara katkılarından dolayı minnettar olduklarını söyleyen Guterres “Avrupa Birliği (AB) net olarak dünyada barışın sürdürülebilirliğinin en başarılı projesidir” diye konuştu.

Konuşmasında Suriye, göç, küreselleşme ve kültürel çeşitliliğin korunması gibi konuları ele alan Genel Sekreter, BM’nin hizmet ettiği insanların arzularına daha yakınlaşmasının garanti altına alınması için reforma öncelik verileceğini kaydetti.

Guterres ayrıca hükümetlerin, yerel yetkililerin ve sivil toplum ve dini yetkililerin sosyal kaynaşma, kapsayıcılık ve hoşgörüyü teşvik etmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Genel Sekreter, Avrupa Birliği Başkanı Antonio Tajani ile birlikte bir basın toplantısı da yaptı. Guterres basın toplantısında da birleşik bir Avrupa’nın küresel sorunlara çare aramada çok önemli olduğunu, günümüzde sorunların küresel olarak çaba gösterilmeden çözümlenemediğini vurguladı.

Genel Sekreter Strasbourg’a gelmeden önce yeni Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile de bir araya geldi. Görüşmede Guterres ve Macron barış ve güvenlik konularının yanı sıra sürdürülebilir kalkınma ve iklim değişikliği konularını da ele aldılar.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb