ÜST MENÜ

Genel Sekreter Guterres tüm üye devletlere böyle tehlikeli bir durumda itidalli davranmaları, gerginliği tırmandıracak ve Suriye halkının acılarını daha da derinleştirecek eylemlerden kaçınmaları çağrısı yaptı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres BM/Mark Garten

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres BM/Mark Garten

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, ABD, Fransa ve İngiltere tarafından, Suriye’nin kimyasal silah kapasitesine yönelik olarak gerçekleştirildiği belirtilen hava harekâtı sonrasında yaptığı açıklamada, uluslararası topluluğa Suriye’deki krizin ve Suriye halkının çektiği acıların daha da derinleşmesine neden olacak eylemlerden kaçınma çağrısı yaptı.

Guterres, “Özellikle barış ve güvenlik konularında BM Anlaşması ve genelde de uluslararası hukuk kapsamında hareket edilmesi zorunluluğu var,” dedi.

Uluslararası barış ve güvenliğin korunması konusunda ana sorumluluğun Güvenlik Konseyi’nde olduğunu belirten Guterres, “Güvenlik Konseyi üyelerini birlik olmaya ve bu sorumluluğu ortaya koymaya çağırıyorum. Tüm üye devletlere böyle tehlikeli bir durumda itidal göstermeleri, gerginliği tırmandıracak ve Suriye halkının acılarını daha da derinleştirecek eylemlerden kaçınmaları çağrısı yapıyorum” dedi.

Genel Sekreter açıklamasında “Güvenlik Konseyi’nin Suriye’de kimyasal silah kullanılmasından etkin bir şekilde hesap sorabilecek belli bir mekanizma üzerinde anlaşamamış olmasından dolayı duyduğum derin hayal kırıklığını defalarca dile getirdim” dedi.

Guterres, “Güvenik Konseyine sorumluluğunu yerine getirmesi ve boşluğu doldurması çağrısı yapıyorum” dedi.

BM ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Teşkilatı Duma’da kimyasal silah kullanıldığı iddialarını araştırmak üzere bir heyet gönderiyor.

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb