ÜST MENÜ

Guterres: Barışçıl, güvenli ve müreffeh yeni bir Orta Afrika Cumhuriyeti inşa etme olanağı var

Genel Sekreter António Guterres yaşanan şiddet olayları nedeniyle kaçmak zorunda kalan sivillerle Bangassou’da görüştü. BM Foto/Eskinder Debebe

Genel Sekreter António Guterres yaşanan şiddet olayları nedeniyle kaçmak zorunda kalan sivillerle Bangassou’da görüştü. BM Foto/Eskinder Debebe

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, Orta Afrika Cumhuriyeti’ne yaptığı ziyaretin ikinci gününde, uluslararası toplumdan krizden zarar gören ülkenin yeni bir gelecek yaratma çabalarına destek olmasını istedi.

Guterres, Başkan Faustin Archange Touadéra ve diğer üst düzey hükümet temsilcileri ile başkent Bangui’de gerçekleştirdiği görüşme sonrasında yaptığı basın açıklamasında “Bu ziyaret dayanışma, ancak etkin bir dayanışma ziyaretidir” dedi.

Guterres, “Barışçıl, güvenli ve müreffeh yeni bir Orta Afrika Cumhuriyeti inşa etme olanağı var” dedi.

Guterres, sivillerin daha iyi korunabilmesi için BM barış gücü misyonu MINUSCA’nın güçlendirilmesine ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Hükümette yapılan son değişikliklerin açıklık konusundaki siyasi iradenin hayata geçtiğini ortaya koyduğunu belirten Guterres, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde daha önce görülmeyen dini ayrımcılık konusunda da uyarıda bulundu.

“Bunlar kınanması ve her ne pahasına olursa olsun önlenmesi gereken siyasi manipülasyonların sonucu” dedi.

Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Genel Sekreterin daha sonra BM MINUSCA üssünün bulunduğu Bangassou’ya giderek bu yıl başlarında görev başındayken öldürülen Faslı ve Kamboçyalı barışgücü askerleri anısına dikilen anıta çelenk koydu.

Guterres, törende yaptığı konuşmada, birçok zaman barışın olmadığı yerlerde bile barışı korumak için cesurca çaba harcayan barışgücü personelinin bir meslektaşı olmaktan gurur duyduğunu söyledi.

Guterres, “(Hayatını kaybeden askerler) Anısına bu çelengi bıraktım. Burada, Orta Afrika halkının haklarını ve güvenliğini korumak için hayatlarını feda eden önemli sayıda Faslı ve Kamboçyalı askerimiz oldu” dedi.

Guterres, evlerinden edilen Müslümanlarla yaptığı görüşmede ise bölgenin yeşil bir cenneti andırdığını, kimsenin burayı cehenneme dönüştürme hakkı bulunmadığını belirtti.

Genel Sekreter, evlerinden edilen Müslümanların uzlaşma taleplerinin gerçeğe dönüşmesinin mutlaka gerçekleşmesi gerektiğini, bu konuda da birlikte çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Genel Sekreter 2017’nin başlarında yaşanan şiddet olayları nedeniyle evlerinden kaçmak zorunda kalan 1,200’den fazla Müslümanın barındığı Bangassou’daki Katolik kilisesi yerleşkesini ziyaret etti. Burada 14 yaşındaki Müslüman bir kız çocuğu toplulukları adına yaptığı konuşmada endişelerini ve uzlaşma arzularını dile getirdi.

Genel Sekreter, liderlerden ve özellikle dini liderlerden barışın elçileri olmalarını ve herkesin uzlaşı için çaba harcamasını istedi.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb