ÜST MENÜ

Guterres: Birlik, dayanışma ve işbirliği sayesinde terör sarmalı tersine döndürülebilir, insan hakları güçlendirilebilir

belirten Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres Londra Üniversitesinde konuşma yapıyor. Fotoğraf videodan alınmıştır.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres Londra Üniversitesinde konuşma yapıyor. Fotoğraf videodan alınmıştır.

 

 

 

 

Geçtiğimiz yıl 100’den fazla ülkede en az 11 bin terör saldırısı olduğunu belirten Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, “Terör, temel olarak insan haklarının reddedilmesi ve tahrip edilmesidir. Terör maalesef yüzyıllar boyu ve tüm kıtalarda bizlerle birlikte” dedi.

16 Kasım’da Londra Üniversitesinde “Terörle mücadele ve insan hakları” konulu konferansta yaptığı konuşmada, terörün yüz yıllardır dünyanın dört bir yanında, farklı şekillerde görüldüğünü belirten Guterres, “Fakat günümüzde terör tamamen başka bir ölçekte ve coğrafi kapsamda etkinlik gösteriyor. Hiçbir ülke bundan muaf değil” dedi.

Guterres, “Hiçbir gerekçe terörü meşrulaştıramaz” dedi.

Geçtiğimiz yıl 100’den fazla ülkede gerçekleştirilen en az 11 bin terör saldırısında 25 bin kişi yaşamını yitirdi, 33 bin kişi yaralandı.

Genel Sekreter, dikkatin Batıdaki terör saldırılarına yönelme eğiliminde olsa da terör saldırılarının büyük çoğunluğunun kalkınmakta olan ülkelerde meydana geldiğinin unutulmaması gerektiğini ifade etti.

2016 yılında Afganistan, Suriye, Nijerya ve Somali’de ölümlerin dörtte üçü terör saldırıları sonucu gerçekleşti. Terörün küresel ekonomiye etkisi ise 2015 yılında 90 milyar ABD Dolarına ulaştı. Aynı yıl, terör, Irak’ın gayri safi milli hasılarının yüzde 17,3’üne, Afganistan’da ise yüzde 16,8’ine mal oldu.

Guterres, “İnsan haklarını koruduğumuz sürece de terörün kökündeki nedenlerle mücadele etmiş oluruz, çünkü insan haklarının birleştirme gücü, terörün bölme gücünden büyüktür” dedi.

Terörle mücadelede öncelikleri
Guterres, terörle mücadeledeki beş önceliği şöyle tanımladı:

Guterres ilk olarak uluslararası işbirliğinin daha fazla güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı ve bu amaçla, üye devletlerin terörle mücadele birimlerinin başkanlarının katılımıyla gelecek yıl ilk kez bir zirve düzenleyerek yeni ortaklıklar ve karşılıklı güven inşa etmeyi amaçladığını belirti.

İkinci olarak ise, gençleri radikalleştiren ve teröre yönlendiren unsurlara karşı önlemleri de kapsayacak şekilde önleyici çalışmalara yönelik sürdürülebilir bir odaklanma gerektiğini ifade etti.

Teröristler Suriye ve Irak’ta geriliyor olmalarına rağmen sanal dünyada yer edinebiliyor. Facebook, Microsoft, Twitter ve YouTube terörle mücadele işbirliği başlatmış bulunuyor. “Terörle Mücadele Küresel İnternet Forumu” aşırılıkçı görüşlerin internette yayılmasına karşı önlemler alıyor.

Bunun bir başlangıç olduğunu belirten Guterres, “Bu konudaki ivmeyi kaybetmemiz gerekiyor” dedi.

Guterres üçüncü adımın ise insan hakları ve hukukun üstünlüğünün sağlanması olduğunu belirtti.

Benzeri görülmemiş bir tehditle karşı karşıya kalan Devletler, terörle mücadele yasalarının gücünü artırmaya çabalıyor diyen Guterres, insan haklarına dayalı olmayan terörle mücadele politikalarının suiistimal edilebildiğini belirtti.

Guterres dördüncü olarak ise fikri mücadelenin mutlaka kazanılması gerektiğini söyledi. Guterres, terörün kötülüğünün vurgulanmasından kaçınılmaması gerektiğini belirtti ve “Karanlığın kalbinde, aydınlanmanın yeni bir çağını inşa etmeliyiz” dedi.

Guterres, teröristlerin eşitsizlik veya sorunlara en iyi karşılık verme yolunun terör olduğu söylemlerine şiddetsizlik ve herkesin sesinin duyulduğu karar mekanizmaları ile karşılık verilmesi gerektiğini ifade etti.

Genel Sekreter beşinci önceliğin ise terör kurbanlarının seslerinin daha fazla duyulması olduğunu belirtti ve onların terörle mücadelede yol gösterici olabileceklerini söyledi.

Guterres, ayrıca gençleri açık görüşlü ve aydın vatandaşlar olmaya çağırdı.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb