ÜST MENÜ

Guterres: İnsan Hakları huzurlu toplumlar ve sürdürülebilir kalkınmanın temelini teşkil ediyor

ihebBirleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, bu yıl İnsan Hakları Gününün, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin ilanının 70. Yılı olan 2018 Aralık ayına kadar sürecek bir kampanyanın başlatılması ile kutlanacağını söyledi.

Guterres, İnsan Hakları Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi her bireyin eşit olduğunun ve onurlu bir yaşam sürebileceğinin temelini oluşturuyor ve hükümetlere insanların vazgeçilmez hak ve özgürlüklerinden istifade etmelerini sağlama sorumluluğunu getiriyor” dedi.

Herkesin özgürce konuşma ve hayatlarını etkileyen karar süreçlerine katılma hakkına sahip olduğunu belirten Guterres, “Hepimiz her türlü ayrımcılıktan uzak bir yaşam hakkına sahibiz. Hepimiz eğitime, sağlık hizmetlerine, ekonomik fırsatlara erişim ve insana yakışır bir yaşam hakkına sahibiz. Hepimiz özel yaşamın gizliliği ve adalet hakkına sahibiz. Bu haklar dünyanın dört bir yanında herkesin günlük hayatı için geçerlidir. Bu haklar huzurlu toplumlar ve sürdürülebilir kalkınmanın temelini teşkil eder” dedi.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin 1948 yılında ilanından bu yana insan haklarının Birleşmiş Milletler’in, barış ve kalkınma ile birlikte üç temel taşından birini teşkil ettiğini belirten Guterres, “Bildirgenin ilanı ile insan hakları ihlalleri sona ermemiş olsa da Bildirge sayesinde sayısız insan daha fazla özgürlük ve güvenlik elde etti. Bildirge ihlallerin önlenmesine, yanlışlara karşı adaletin sağlanmasına ve ulusal ve uluslararası seviyede insan hakları hukukunun güçlenmesine katkı sağladı” dedi.

“Tüm bu ilerlemelere rağmen, Bildirgede yer alan temel ilkeler tüm bölgelerde sınavdan geçiyor” diyen Genel Sekreter, insan haklarının ve insan hakları savunucularının, istismar ve bölünmeden fayda sağlamaya çalışanların artan düşmanlığı ile karşı karşıya kaldığının görüldüğünü söyledi.

Guterres, “Nefret, hoşgörüsüzlük, zulüm ve diğer suçları görüyoruz. Bu hareketler hepimizi tehlikeye atıyor” dedi.

Genel Sekreter, “İnsan Hakları Gününde, hergün, bazen de tehlikeli durumlarda dünyanın dört bir yanında insan haklarını savunan BM çalışanları dahil olmak üzere cesur insan hakları savunucularını şükranla anıyorum” dedi.

Guterres, “Dünyanın dört bir yanındaki insanları ve liderleri, kişisel, siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel hakları ve ayrıca herkes için daha adil, güvenli ve iyi bir dünyaya olan umudumuzu güçlendiren değerleri savunmaya çağırıyorum” diyerek mesajına son verdi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb