ÜST MENÜ

Guterres: İnsani yardım ve kalkınma arasında köprü kurmak acil ihtiyaçları karşılayabilir, kırılganlığı azaltır

Yerlerinden edilmiş kişiler Çad Gölündeki kampta Dünya Gıda Örgütünün yardımlarıyla yaşıyor. Kamptakilerin  büyük çoğunluğunu Çad Gölündeki adalarını güvenlik nedeniyle terk etmek zorunda kalmış kişiler oluşturuyor. Fotoğraf: WFP/Marco Frattini

Yerlerinden edilmiş kişiler Çad Gölündeki kampta Dünya Gıda Örgütünün yardımlarıyla yaşıyor. Kamptakilerin büyük çoğunluğunu Çad Gölündeki adalarını güvenlik nedeniyle terk etmek zorunda kalmış kişiler oluşturuyor. Fotoğraf: WFP/Marco Frattini

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres her yerde en savunmasız olanları vuran iklim şoklarının yaşandığı ve ihtilafların neden olduğu ihtiyaçların sürekli arttığı Afrika ve Orta Doğu’da uluslararası topluluğun artık sadece insani ihtiyaçları karşılayan değil zaman içinde bu ihtiyaçların azalmasını sağlayacak biçimde çalışması gerektiğini söyledi.

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da yapılan Afrika Birliği Zirvesinde konuşan Guterres bu yeni çalışma biçiminin kalkınma fonlarını insani yardım fonlarına ya da tersine transfer etmek anlamına gelmediğinin altını çizdi.

Guterres bu yeni çalışma biçiminde ortak hedeflerin belirlenerek kaynak ve kapasitenin risk altındaki ve kırılgan tüm insanlara yardım etmek üzere en iyi şekilde kullanılmasının amaçlanması gerektiğini belirtti.

BM Genel Sekreteri 2016 yılında İstanbul’da toplanan Dünya İnsani Zirvesinin en önemli çıktılarından birinde belirtildiği gibi orta ve kısa vadede insani ihtiyaçların azaltılması için birlikte çalışılması gerektiğini kaydetti.

Uluslararası topluluğun Dünya İnsani Zirvesinde insanlığın daha az acı çekmesi, risklerin ve kırılganlığın azaltılması için yapılması gereken değişiklikleri belirlemesinin ardından 2 yıl geçtiğini hatırlatan Guterres, insani yardım ve kalkınma arasındaki boşluğu kapatmanın zaman alacağının aşikar olduğunu, bunun için hem zaman, hem de BM sisteminin dışından da olmak üzere farklı aktörlere ihtiyaç olduğunu belirtti.

Guterres Suriye, Yemen, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Güney Sudan’da ihtilaflar sürmeye devam ederken, ihtilafları önlemek ve sona erdirmek için arabuluculuk da dahil olmak üzere barış için diplomasiyi öne çıkardığını kaydetti.

BM Genel Sekreteri daha önce görülmemiş seviyelerde insani ihtiyaçları ortaya çıkaran ve en çok en savunmasız ve kırılgan insanları etkileyen daha sık ve yoğun iklim şokları karşısında uluslararası topluluğun iklim değişikliğiyle mücadele ve kuraklık, sel ve diğer afetlerleden etklilenenlerin dayanıklılığını artırma çalışmalarını ikiye katlaması gerektiğini belirtti.

Guterres “Daha iyisini yapmak bizim ahlaki yükümlülüğümüzdür ve bu yükümlülüğü yerine getirecek araç ve bilgiye sahibiz. İnsani ve kalkınma aktörleri arasında çok uzun süredir varolan siloları yıkmalıyız” diye konuştu.

Guterres Etiyopya, Uganda, Yemen ve Somali deneyimlerinin bu yeni yaklaşımın işe yaradığını gösterdiğini ve bu deneyimlerden dört önemli ders çıkarıldığını söyledi ve onları şöyle sıraladı:

  1. BM ve kalkınma ortakları ulusal ve yerel aktörlerin kapasitelerini ihtiyaçlar, riskler ve kırılganlığa karşı mücadele edecek şekilde artırmalıdır;
  2. Zorlukların ne olduğuna dair ortak bir anlayışla kolektif olarak işe başlanmalı, veri, bilgi ve analizler paylaşılmalıdır;
  3. En ücra köşedekilere de ulaşabilmek için riskler konusunda bilgilenmiş şekilde hükümetler ve tüm ortaklarla planlama yapılmalıdır;
  4. Finansman mimarisi esneklik ve çoklu yılları kapsama adına, uluslararası finansman kuruluşları ve sigorta aktörlerinin de dahil olduğu özel sektörü işin içine katan şekilde yeniden yapılanmalı, yenilikçi çözümler üretmelidir.

 

 

Genel Sekreter, Dünyanın krizleri yönetmeye krizleri önlemekten çok daha fazla enerji ve kaynak harcadığını vurguladı.

Guterres konuşmasında acıları azaltmak ve herkesin insanlık onurunu geri vermek üzere Afrika ile birlikte çalışma sözü verdi.

Bu arada Afrika Birliği Başkanı Musa Faki Mahamat zirvenin açılışındaki konuşmasında Afrika ile işbirliği konusunda Türkiye ve Çin’in övgüye değer olduğunu belirtti.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb