ÜST MENÜ

Guterres Kuşak ve Yol Forumunda ortak kalkınma hedeflerini vurguladı

Fotoğraf: BM/Violaine Martin (Arşiv)

Fotoğraf: BM/Violaine Martin (Arşiv)

Çin’in başkenti Pekin’de yapılan Kuşak ve Yolu Forumuna katılan BM Genel Sekreteri António Guterres Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile Çin’in “Bir Kuşak, Bir Yol” girişiminin küresel kalkınma için ortak bir görüş açısını temel aldıklarını söyledi.

Guterres, Türkiye’den Cumhurbaşkanı ve bakanlar düzeyinde üst düzey katılımın olduğu forumda yaptığı konuşmasında bu girişim ile Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin ortak yönlerine işaret ederken her ikisinin de ülkeler ve bölgeler arasında alt yapı, ticaret, finans alanlarında ve en önemlisi halklar arasında bağlantıyı güçlendirmek amacında olduğunu vurguladı.

“Yeni İpek Yolu” olarak da adlandırılan Kuşak ve Yol projesini Çin 2013 yılında başlattı. Foruma projede yer alan 60’dan fazla ülke katıldı. Proje ile tarihi İpek Yolu üzerinde ve ötesinde ticaret ve ekonomik büyümenin teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Proje ile Afrika, Asya ve Avrupa’da 1 trilyon değerinde altyapı yatırımı yapılması söz konusu. Guterres, köprüler, nükleer santraller ve demir yollarının yapılmasının da arasında olduğu projede uluslararası çevresel ve toplumsal standartları korumak ve sadece kentlerin değil kırsal bölgelerinde projelerden faydalanması için birlikte çalışmanın önemine dikkat çekti.

BM Genel Sekreteri forumdaki konuşmasında projenin büyük çaplı alt yapı çalışmalarında ülkelerin temiz enerji ve düşük karbonlu yollara geçmesine yardımcı olmanın gerekliliğini de vurguladı.

Guterres, donör ülkeleri Addis Ababa Eylem planı altında Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile ilgili projeleri finanse etme taahhütlerini yerine getirmeye de çağırdı.

Guterres Bir Kuşak Bir Yol projesi yeni koridorlar açtıkça, diyalog kanallarının da açık tutulması gerektiğini hatırlatarak proje ile ilgili sorunların da barışçıl bir şeklide çözülmesi için hükümetlere çağrı yaptı.

BM Genel Sekreteri pazarlara ve erişilmesi zor coğrafyalara erişmede büyük bir potansiyeli olduğunu söylediği projeyi övdü.

Guterres Çin’deki temasları sırasında Çinli üst düzey yetkililerin yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile de bir görüşme yaptı.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb