ÜST MENÜ

Guterres, Libya’da Afrikalı göçmenlerin alınıp satıldığı haberlerinden dolayı dehşete düştüğünü söyledi

Genel Sekreter António Guterres New York’taki BM Genel Merkezinde basın mensuplarının sorularını yanıtlıyor. BM Foto/Mark Garten

Genel Sekreter António Guterres New York’taki BM Genel Merkezinde basın mensuplarının sorularını yanıtlıyor. BM Foto/Mark Garten

 

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, Afrikalı göçmenlerin Libya’da alınıp satıldığına dair çıkan haber ve video görüntüler nedeniyle dehşete düştüğünü söyledi ve yetkili makamlardan iddiaları en kısa sürede araştırmalarını ve suçluları adalet önüne çıkarmalarını istedi.

Guterres, 20 Kasım’da BM’nin New York’taki Genel Merkezinde gazetecilere yaptığı açıklamada BM’nin ilgili birimlerinden konunun takipçisi olmalarını istediğini de belirtti.

“Köleliğin dünyamızda yeri yok ve bu tür eylemler insan haklarının en kötü şekilde ihlal edilme biçimlerinden biri ve insanlığa karşı işlenen suçlar kapsamına girebilir” diyen Guterres, tüm ülkeleri Sınıraşan Örgütlü Suçlara Karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesi ve insan kaçakçılığıyla mücadele konusundaki ek protokolü onaylamaya ve uygulamaya çağırdı.

Genel Sekreter, uluslararası topluluktan insan kaçakçılığı belası ile mücadelede birlik olmasını istedi.

Genel Sekreter, ayrıca, göç hareketlerinin kapsamlı ve insancıl yöntemlerle ele alması çağrısı yaptı.

Söz konusu yöntemler arasında, göç hareketlerine yol açan ana nedenlerin tespit edilmesi için işbirliği yapılması, yasal göç imkanlarının anlamlı bir şekilde artırılması ve insan kaçakçılığı ile mücadele de uluslararası işbirliğinin güçlendirilmesi ve mağdurların haklarının korunması yer alıyor.

, , ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb