ÜST MENÜ

Guterres: Ortak insanlığımız siyasi görüşlerdeki farklıklara üstün gelmeli

olimpiyatlogo

Birlemiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, 9 Şubat’ta (Güney) Kore Cumhuriyetinin PyeongChang şehrinde başlayacak kış olimpiyatları öncesinde yayımladığı mesajda tüm tarafları Olimpiyat Ateşkes Anlaşmasına uymaya çağırdı.

“Bu hafta dünya Kore Cumhuriyetinin PyeongChang şehrinde Olimpiyat Ruhuyla bir diğer deyişle dayanışma, karşılıklı saygı ve dostça rekabet içinde bir araya gelecek” diyen Guterres, Olimpiyatların ve Paralimpik Oyunların atletik alandaki en büyük başarıları ve insanlığın en iyi yüzünü sergilediğini söyledi.

Olimpiyat Ateşkes Anlaşmasının antik Yunan dönemine kadar uzandığını ve sporcular ve izleyicilerin güvenli bir şekilde seyahat etmelerini sağlamanın yanı sıra katılımcıların da aralarında barış içinde hareket etmelerini gerektirdiğini ifade eden Genel Sekreter, “Bunun temel mesajı ise ortak insanlığımızın siyasi görüşlerimizdeki farklıklara üstün gelmesidir” dedi.

Guterres, “Bu fikir daha önce olmadığı oranda Kore yarım adasında yankılanıyor” dedi.

Tüm taraflara 2018 Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları sırasında Olimpiyat Ateşkes Anlaşmasına uyma çağrısı yapan Guterres, “Gelin Olimpiyat Ateşi insanlığın dayanışmasının işaret ışığı olarak parlasın” dedi.

Guterres, “Gelin Olimpiyat Ateşkes Anlaşması bir barış kültürünün yayılmasına yardımcı olsun” diyerek mesajına son verdi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb