ÜST MENÜ

Guterres uyardı: İklim Değişikliği geri dönülemez noktaya yaklaşıyor

Fotoğraf: UN Photo/Eskinder Debebe Moğolistan’da çadırlarının enerji ihtiyacını güneş panelleriyle sağlayan bir aile

Fotoğraf: UN Photo/Eskinder Debebe
Moğolistan’da çadırlarının enerji ihtiyacını güneş panelleriyle sağlayan bir aile

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres Dünya’nın iklim değişikliğinde geri dönmenin imkansız olduğu noktayı geçme riski ile karşı karşıya olduğu uyarısında bulunurken, bu gidişatı durdurmak için iklim değişikliğiyle mücadeleye daha hırsla sahip çıkılması için çağrı yaptı. 

Guterres New York’taki BM Genel Merkezi’nde yaptığı konuşmada üç yıl önce Paris İklim Anlaşması ile dünya liderlerinin küresel ısınmanın 2 derecenin üstüne çıkmasının engellenip 1.5 derecede sınırlanması için söz vermelerinin iklim değişikliğinin en kötü etkilerini engellemek için gerekli en asgari önlem olduğunu belirtti.

Genel Sekreter “Önümüzdeki dağ çok yüksek ama aşılamaz değil. Onu nasıl ölçülendireceğimizi biliyoruz. Basit olarak ifade edersek, öldürücü sera gazı emisyonlarında frene basmamız ve iklim eylemini yürütmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Genel Sekreter iklim değişikliği ile mücadelenin pahalı olduğu ve ekonomik büyümeye zarar vereceği yönünde argümanlar duyduğunu belirtirken, “bunlar zırvalık. Aslında, tam da tersi doğru” diye vurguladı.

Ekonomi ve İklim Değişikliği Küresel Komisyonu’nun İklim Ekonomisi raporundaki bulgulara atıfta bulunan Guterres “İklim eylemi ve sosyo-ekonomik ilerleme 2030 yılında kadar 26 trilyon dolar olarak tahmin edilen daha fazla kazançla karşılıklı olarak birbirlerini destekliyor” dedi.

İklim değişikliğiyle mücadelenin mali rakamlardan öte faydalarının olduğunu anlatan BM Genel Sekreteri iklime uyumlu su tedariki ve sağlıklama ile her yıl 360 bin çocuğunun hayatının kurtarılabileceğini, temiz havanın kamu sağlığı için büyük faydası olduğunu, Çin ve ABD’de yenilenebilir enerji sektöründeki istihdam olanaklarının petrol ve gaz sanayindekinden fazla hale geldiğini belirtti.

İklim değişikliği ile mücadelede önemli gelişmeler de olduğunu kaydeden Genel Sekreter, bu dönüşümlerin hızlanması gerektiğini belirtirken, dünya liderlerine harekete geçmeleri için çağrı yaptı.

Guterres konuşmasında 2019 yılının Eylül ayında iklim eylemini uluslararası gündemin en başına yerleştirmek amacıyla bir iklim zirvesi toplayacağını duyururken, hazırlıklar için Meksikalı diplomat Luis Alfonso de Alba’yı özel temsilcisi olarak atadığını da belirtti.

Guterres,”Liderlere gelecek yılın İklim Zirve’sine sadece ne yaptıklarını değil aynı zamanda taahhütlerin yenileceği ve kesinlikle artacağı 2020 yılındaki BM iklim konferansında ne yapmayı planladıklarını anlatmaya hazır gelmeleri için çağrı yapıyorum” dedi.

Genel Sekreter “Artık kaybedecek zamanımız kalmadı. Uçurumun kenarına hızla ilerliyoruz. Her geçen gün dünya biraz daha ısınıyor ve bizim bir şey yapmamamızın maliyeti artıkça artıyor. Harekete geçmediğiniz her gün insanlık ve Dünya’daki yaşama vereceği zarar nesiller boyu sürecek hiçbirimizin istemediği bir kadere doğru daha da yaklaşıyoruz” dedi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb