ÜST MENÜ

Küresel Yol Güvenliği Haftası: Yavaşlamak Hayat Kurtarır

 Kuala Lumpur, Malezya’da trarik. Fotoğraf: Trinn Suwannapha/Dünya Bankası


Kuala Lumpur, Malezya’da trarik. Fotoğraf: Trinn Suwannapha/Dünya Bankası

Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) hız yapma ve trafik kazalarında ölümler arasındaki ilişkiye dikkat çekerek trafik kazalarında her üç ölümden birinin aşırı hız nedeniyle olduğunu bildirdi ve ülkeleri tehlikeli araba kullanma davranışlarını durduracak önlemler almaya çağırdı.

Küresel Yol Güvenliği Haftası vesilesiyle bir basın açıklaması yapan DSÖ her yıl 1.25 milyon kişinin trafik kazalarında yaşamını kaybettiğini bu trajik ölümlerin yaklaşık yarısına yasal hızdan daha hızlı giden sürücülerin neden olduğunu kaydetti.

8-14 Mayıs haftasında yer alan Küresel Yol Güvenliği Haftası ile ilgili basın açıklamasında DSÖ Genel Direktörü Dr. Margaret Chan, “Küresel olarak trafik kazalarında yaralanmaların temelinde hız yatıyor. Ülkeler sadece bu önemli riski ele alsalar, hem kurtarılan hayatlar hem yürüyen ve bisiklete binenlerde artış ve sağlık üzerindeki sonsuz faydalarıyla güvenli yolların getireceği kazanımları elde etmeye kısa sürede başlayacaklar” dedi.

Araştırmalara göre ortalama hızda yüzde beş düşüş ile ölümle sonuçlanan trafik kazalarının sayısında yüzde 30 düşüş sağlanıyor.

BM Haber Merkezi’ne konuşan DSÖ Yaralanmalar ve Şiddetin Önlenmesi Birimi Direktörü Etienne Krug trafikte hızın azaltılmasının Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine çok önemli katkı sağlayacağını belirtti. Krug, “Şehirlerimizi arabalar için planladık. Her yerde araba var ve hız yapılıyor bunun sonucunda da şehirlerde insanlar bisiklete binmek ve hatta yürümek konusunda kendini rahat hissetmiyor” dedi.

Krug şehirlerde toplu taşımanın gelişmediğini ve bu şekilde devam edip şehirlerimizi sadece arabalar için geliştirmeye devam edersek “duvara çarpacağımızı” söyledi.

Krug tek sorunun hız olmadığını alkollü araba kullanmak, araba kullanırken telefonda konuşmak ve mesaj göndermenin de trafik kazalarının nedeni olarak öne çıktığını hatırlattı.

Krug “Bisiklete binmek, yürümek ve toplu taşıma kullanmayı daha güvenli ve daha ulaşılır hale getirmeliyiz çünkü gelecek bu ve ayrıca çok daha sağlıklı. İnsanlar daha çok yürür ve bisiklete binerse daha az bulaşıcı olmayan hastalıklara sahip olur. Kalp damar hastalıkları, kanser ve şeker hastalığından bahsediyorum” ifadelerini kullandı.

Küresel Yol Güvenliği Haftasında “Yavaşlayın Hayat Kurtarın” (Save Lives: #SlowDown) kampanyasına vurgu yapılıyor. Kampanya trafik kazalarında ölüm ve yaralanmaları engellemek için 22 alınacak önlemi bir araya getiren Hayat Kurtarın: Yol Güvenliği Teknik Paketi (Save LIVES: a road safety technical package) isimli girişimin bir parçasını oluşturuyor.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb