ÜST MENÜ

Tütünsüz Dünya Günü: Tütün kalpleri kırar! Sağlığı seçin, tütünü değil!

tutunsuzdunyagunu31 Mayıs Tütünsüz Dünya Gününde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) her yıl milyonlarca insanın ölmesine neden olan kardiyovasküler hastalıkların başlıca sebebinin tütün kullanımı ve pasif içicilik olduğunu vurguladı.

WHO’nun yayınladığı küresel rapora göre tütün kullanımının getirdiği riskler konusunda bilgisizlik özellikle düşük ve orta gelirli ülkelerde görülüyor. Örneğin Çin’de her 10 kişiden 6’sı sigara içmenin kalp krizine neden olabileceğini bilmiyor. Hindistan ve Endonezya’da ise yetişkinlerin yarıdan fazlası sigara alışkanlığının felç geçirmeye neden olabileceğini bilmiyor.

WHO Bulaşıcı Olmayan Hastalıkları Önleme Bölümü Direktörü Dr. Douglas Bettcher Cenevre’de gazetecilere yaptığı açıklamada tütün kullanımının küresel olarak azaldığını ancak bu alışkanlığın hala yılda 7 milyon kişinin ölmesine neden olduğunu kaydetti.

Bettcher tütün kullanımını azaltmada yüksek gelirli ülkelerin daha az gelirli ülkelere göre özellikle tütün kullanımını kısıtlayan yasal düzenlemeler sayesinde hızlı ilerleme kaydettiğini belirtti.

2000-2025 tütün kullanımında küresel eğilimleri inceleyen WHO raporuna göre Dünyada hala 1.1 milyar sigara içicisi var.

 

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleriyle 2030 yılına kadar bulaşıcı olmayan hastalıklardan ölenlerin sayısının üçte bir oranında azaltılması hedefleniyor ancak bugüne kadar ülkelerin ancak yüzde 12’si hedeflenen doğrultuda ilerleme kaydedebildi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb