ÜST MENÜ

Üye devletler BM’nin yeni sürdürülebilir kalkınma gündemi konusunda anlaşmaya vardı

Genel Sekreter Ban Ki-moon, BM tarafından yapılan 2015’in insanlar ve dünya için harekete geçme yılı olması yönündeki çağrısına uyan Üye devletlerin gelecek 15 yılı kapsayacak “cesur, tutkulu ve dönüştürücü” bir sürdürülebilir kalkınma gündemi konusunda anlaşmaya vardığını açıkladı.

 2015TR

Söz konusu hedefler doğrultusunda insan onuru için yoksulluğun sona erdirilmesi ve esitsizlikler ile mücadele, sağlıklı bir yasamın tesisi, kadınların ve çocukların dışlanmadığı bir bilgi toplumlarının inşası, refah için güçlü, herkesi kucaklayan ve dönüştürücü ekonomilerin tesisi, ekosistemlerin korunması, adalet için güvenli ve barısçıl toplumların ve kurumların desteklenmesi ve sürdürülebilir kalkınma için küresel dayanışma ve ortaklık sağlanması amaçlanıyor.

 Üye Devletler tarafından 3 Ağustos tarihinde New York’taki BM Genel Merkezinde “Dünyamızı dönüştürüyoruz: Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi” başlığı altında belirlenen hedefler 2012 yılında düzenlenen sürdürülebilir kalkınma konulu BM Konferansından bu yana yapılan çalışmaların bir sonucu olarak ortaya çıktı. Böylece, bu yıl sonunda süresi dolacak olan Binyıl Kalkınma Hedeflerinin yerini 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi alacak.

 Ban, söz konusu hedeflerin, tüm insanlığın açlık, yoksulluk ve eşitsizlikten uzak onurlu bir hayat yaşamasının ve kadın, erkek ve çocuk herkesin tüm potansiyelini ortaya çıkarabileceği imkanların kendilerine tanınmasının temellerini oluşturduğunu belirtti. Ban, söz konusu hedeflerin “Herkesi sorumluluğunun farkında, kendisinden daha az şanslı olanları da önemseyen, hepimizin hayatının bağlı olduğu gezegenimizin ekosistemi ve iklimini de gözeten  küresel vatandaşlar olmaya yönelttiğini” söyledi.

 Ban, “Önümüzde büyük ve cesur bir gündem bulunuyor. Bu gündemi insanlar için gerçeğe dönüştürmek üzere mutlaka çalışmalıyız” dedi.

 Ban, süreçte gösterdiği liderlikten dolayı Genel Kurul Başkanı Sam Kutesa’yı, ayrıca yaptıkları katkılardan dolayı sivil toplum, özel sektör, akademik çevreler, parlamenterler ve “dünyanın dört bir yanında arzuladıkları dünya vizyonunu ortaya koyan milyonlarca kişiyi” sürecin başarı ile sonuçlanmasından dolayı tebrik etti.

 Ban ile birlikte basın toplantısına 2015 Kalkınma Planlaması Özel Temsilcisi Amina Muhammed, Ekonomik ve Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Wu Hongbo ve müzakerelerin iki ana başkanı İrlanda Büyükelçisi David Donoghue ve Kenya Büyükelçisi Macharia Kamau da katıldı.

 Ban, 2015 sonrası kalkınma gündeminin insanların gerçek gündemi olduğunu ve insanlar ve dünya için bir “yapılacak işler listesi” özelliği taşıdığını ifade etti.

 Söz konusu hedeflerin “İnsan ve dünya merkezli” olduğunu belirten Ban, “Hedefler evrenseldir, farklı kapasiteleri ve gerçekleri olduğunu kabul etmekle birlikte tüm ülkeler için geçerlidir” dedi.

 Dünya liderlerinin Eylül ayında New York’ta BM Genel Kurulunda bir araya gelerek söz konusu hedefleri resmi olarak kabul etmeleri bekleniyor. İkinci aşama olarak ise Aralık ayında Paris’te iklim değişikliği ile mücadele konusunda herkes tarafından kabul edilecek cesur bir anlaşaya varılması hedefleniyor.

“Biz küresel yoksulluğu sonlandıracak ilk, iklim değişikliğinin en kötü etkilerini çok geç olmadan engelleyebilecek son nesil olabiliriz” diye Ban uluslararası topluluğun belirlenen yeni hedeflerle birlikte ileriye doğru büyük bir adım attığını söyledi.  Ban, “Bu ivmeyi korumalıyız” dedi.

 Genel Kurul Başkanı Kutesa da yayınladığı mesaj ile sürdürülebilir kalkınma hedefleri konusunda anlaşmaya varılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kutesa, “Bu dönüştürücü gündem kalkınma tarihinde yeni bir sayfa açacak” dedi.

 Kutesa, 25-27 Eylül’de BM Genel Kurulunda dünya liderlerinin söz konusu gündemi resmen onaylamalarını umduğunu belirtti. Kutesa, “BM 70. Yıldönümünü kutladığı bir zamanda dünyamızı, gezegenimiz ve üzerindeki tüm canlılar için sürdürülebilir bir yöne sokuyoruz” dedi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb